Powiat sanocki leży w południowo-wschodniej części województwa. Charakteryzuje się on wysokimi walorami przyrodniczymi oraz różnorodnością kulturową: Ukraińską, Łemkowską, Bojkowską czy Pogórzan.
Muzea i zabytki:

Zamek Królewski w Sanoku obecnie jest siedzibą Muzeum Historyczne W Sanoku – zamek położony jest na wzgórzu 317 m n.p.m. nad stromym zboczem. Znajdują się w nim liczne wystawy stałe m.in. Sztuka Cerkiewna, Galeria Beksińskiego, Sztuka Sakralna czy Zbrojownia i poniemiecki schron z lat 40. XX w.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Miejsce to zostało wyróżnione w 2020 roku przez użytkowników Map Google tzw. Złotą Pinezką.

Rynek w Sanoku wraz z zabytkowym osiemnastowiecznym Ratuszem, ławeczkami poświęconymi słynnym sanockim literatom oraz pomnikiem Zdzisława Beksińskiego

Secesyjne wille w przy ul. Głowackiego z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku w tym m.in. „Kocim Zamkiem”.

Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu −ruiny późnobarokowego kościoła i klasztoru na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu rzeki Osławy.
Miejsca kultu religijnego:

Kościół farny – Parafia pw. Przemienienia Pańskiego

Kapliczka św. Jana Nepomucena – ufundowana przez Ksawerego Krasickiego, za ocalenie życia podczas ucieczki konno, stromym zboczem do Sanu, po nieudanej obronie zamku sanockiego przed Austriakami

Drewniana cerkiew grecko-katolicka p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego

Greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. św. Dymitra

Kościół Polsko-Katolicki
Pozostałe:

Park miejski założony w 1896 roku i kopiec Mickiewicza, usypany w 1898 r. na cześć setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Znajduje się tu również platforma widokowa, źródełko poświęcone Fryderykowi Chopinowi, z medalionem przedstawiającym popiersie kompozytora.

Fontanna z rzeźbą „Dziewczynka w deszczu”
Liczne formy ochrony przyrody, różnorodność ukształtowania terenu, flory i fauny i obecność wielu szlaków turystycznych zachęca do aktywnego spędzenia czasu. Na terenie powiatu sanockiego znajduje się m.in Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Rezerwat „Polanki”
Szlaki turystyczne piesze i rowerowe:

Szlak czerwony, żółty i niebieski

Szlak ikon

Szlak Przygód Dobrego Wojaka Szwejka

Szlak Rodu Beksińskich

Szlak Nadsańskich Umocnień
Ilość odwiedzin: 559