Start / Aktualności / PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY
PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY

PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY

Powiat jasielski winem płynący…
Obejmuje on część Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego.
Ze względu na ukształtowanie terenu i położenie rejon ten jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Znajduje się w nim m.in Magurski Park Narodowy, przez który przebiegają liczne piesze, rowerowe i konne szlaki turystyczne oraz ścieżki przyrodnicze.
Liczne wzniesienia, wieże widokowe i pomniki przyrody:
◾️ Góra Liwocz wraz z Wieżą widokową góra Liwocz – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim znajdujące się w miejscowości Brzyska.
◾️Wieża widokowa na Ferdlu – przy dobrej pogodzie z tarasu wieży widokowej można obserwować Tatry, Gorce oraz niektóre szczyty Beskidu Wyspowego.
◾️Diabli Kamień – grupa skał na zboczu Góry Kosma
Zabytki:
◾️Pałac w Brzyskach – pałac szlachecki wybudowany w XVII w. otoczony starodrzewem
◾️Zamek Golesz w Krajowicach – ruiny kamiennych murów, bramy i baszty narożnej
Muzea:
◾️ Muzeum Lizaka w Jaśle- miejsce szczególnie polecane dla dzieci, można tu zrobić własnego lizaka! obiekt bierze udział w akcji #CzasNaPodkarpackie
◾️Muzeum Regionalne w Jaśle – posiada dwa główne działy etnograficzny i historyczny.
◾️Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie – posiada jedną z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego: narty, kijki, buty, a także medale, odznaki, książki o tematyce narciarskiej.
Inne atrakcje:
◾️ Karpacka Troja Official Page – Skansen Archeologiczny w Trzcinicy, gdzie odkryto jedną z pierwszych osad Polski, która powstała w początkach epoki brązu ponad 4000 lat temu! Znajduje się tu również platforma widokowa. Obiekt bierze udział w akcji #CzasNaPodkarpackie
◾️Rynek Jasła gdzie znajdują się fragmenty murów obronnych, figura św. Jana Nepomucena z 1770 roku czy tańcząca fontanna.
Co roku w Jaśle odbywają się liczne imprezy, m.in. słynne Międzynarodowe Dni Wina. 🍷🍷🍷 W powiecie jasielskim znajduje się kilkanaście winnic zrzeszonych w Vinum Pro Cultura
Liczne drewniane kościoły i cerkwie:
◾️Kościół w Grabiu
◾️Kościół w Łężynach
◾️Kościół w Łubienku
◾️Kościół w Osieku Jasielskim
◾️Cerkiew św. Dymitra w Desznicy
◾️Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Krempnej
◾️Cerkiew św. Paraskewy w Myscowej
◾️Cerkiew św. Michała Archanioła w Pielgrzymce
oraz wiele innych.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gospodarstw agroturystycznych

 

This entry was posted in . Bookmark the permalink.