Start / Aktualności / PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY
PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY

PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY

Czy wiecie, że na Podkarpaciu znajduje się aż 6 świątyń, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO? 🙂 Są to 2 gotyckie kościoły i 4 cerkwie. Co ciekawe, każdy z tych obiektów ma konstrukcję zrębową, to znaczy, że do ich budowy nie użyto ani jednego gwoździa!
Dzięki położeniu na wyższych terenach i wśród zadrzewień, spełniały również funkcję obronną w trakcie najazdu nieprzyjaciela. Obecnie taka lokalizacja zachęca do pieszych wędrówek i nadaje obiektom uroku.
1. Haczów (powiat brzozowski) – kościół gotycki Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła, który powstał w XV wieku.
2. Blizne (powiat brzozowski) – kościół Wszystkich Świętych z XV w., znajduje się w nim figura Matki Bożej Królowej Pełnej Łaski, która została wyrzeźbiona ok. 1515 – 1520 r.
3. Radruż (powiat lubaczowski) – cerkiew pw. św. Paraskewy, zbudowana pod koniec XVI w. jest cerkwią typu halickiego starszego.
4. Chotyniec (powiat jarosławski) – cerkiew wybudowana XVII w., charakterystyczną cechą tej budowli są typowe kopulaste dachy.
5. Smolnik (powiat bieszczadzki) – cerkiew wybudowana w 1791 r. w stylu bojkowskim, który charakteryzuje symetria i centralność.
6. Turzańsk (powiat sanocki) – cerkiew łemkowska pw. św. Michała Archanioła. Wybudowana została w latach 1801–1803. Współcześnie funkcjonująca parafia wyznania prawosławnego.
Wszystkie obiekty biorą udział w akcji #CzasNaPodkarpackie
Więcej informacji i zdjęć na stronie: www.podkarpackie.travel
————–
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gospodarstw agroturystycznych.

 

This entry was posted in . Bookmark the permalink.