Start / Aktualności / PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY
PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY

PODKARPACKIE – TO NIE TYLKO BIESZCZADY

Powiat sanocki leży w południowo-wschodniej części województwa. Charakteryzuje się on wysokimi walorami przyrodniczymi oraz różnorodnością kulturową: Ukraińską, Łemkowską, Bojkowską czy Pogórzan.
Muzea i zabytki:
◾️Zamek Królewski w Sanoku obecnie jest siedzibą Muzeum Historyczne W Sanoku – zamek położony jest na wzgórzu 317 m n.p.m. nad stromym zboczem. Znajdują się w nim liczne wystawy stałe m.in. Sztuka Cerkiewna, Galeria Beksińskiego, Sztuka Sakralna czy Zbrojownia i poniemiecki schron z lat 40. XX w.
◾️Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Miejsce to zostało wyróżnione w 2020 roku przez użytkowników Map Google tzw. Złotą Pinezką.
◾️Rynek w Sanoku wraz z zabytkowym osiemnastowiecznym Ratuszem, ławeczkami poświęconymi słynnym sanockim literatom oraz pomnikiem Zdzisława Beksińskiego
◾️Secesyjne wille w przy ul. Głowackiego z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku w tym m.in. „Kocim Zamkiem”.
◾️Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu −ruiny późnobarokowego kościoła i klasztoru na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu rzeki Osławy.
Miejsca kultu religijnego:
◾️Kościół farny – Parafia pw. Przemienienia Pańskiego
◾️Kapliczka św. Jana Nepomucena – ufundowana przez Ksawerego Krasickiego, za ocalenie życia podczas ucieczki konno, stromym zboczem do Sanu, po nieudanej obronie zamku sanockiego przed Austriakami
◾️Drewniana cerkiew grecko-katolicka p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego
◾️Greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. św. Dymitra
◾️Kościół Polsko-Katolicki
Pozostałe:
◾️Park miejski założony w 1896 roku i kopiec Mickiewicza, usypany w 1898 r. na cześć setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Znajduje się tu również platforma widokowa, źródełko poświęcone Fryderykowi Chopinowi, z medalionem przedstawiającym popiersie kompozytora.
◾️Fontanna z rzeźbą „Dziewczynka w deszczu”
Liczne formy ochrony przyrody, różnorodność ukształtowania terenu, flory i fauny i obecność wielu szlaków turystycznych zachęca do aktywnego spędzenia czasu. Na terenie powiatu sanockiego znajduje się m.in Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Rezerwat „Polanki”
Szlaki turystyczne piesze i rowerowe:
◾️Szlak czerwony, żółty i niebieski
◾️Szlak ikon
◾️Szlak Przygód Dobrego Wojaka Szwejka
◾️Szlak Rodu Beksińskich
◾️Szlak Nadsańskich Umocnień

 

This entry was posted in . Bookmark the permalink.