Start / Aktualności / TRADYCYJNE POTRAWY KUCHNI PODKARPACKIEJ
TRADYCYJNE POTRAWY KUCHNI PODKARPACKIEJ

TRADYCYJNE POTRAWY KUCHNI PODKARPACKIEJ

W gospodarstwach agroturystycznych zrzeszonych w Podkarpackim Stowarzyszeniu Agroturystycznym „Gospodarstwa Gościnne” goście mogą skosztować wielu tradycyjnych potraw, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
Mało kto wie, że tradycyjna kuchnia podkarpacka ma swoje korzenie w kuchni wschodniej (kresowej, lwowskiej) oraz góralskiej (ludności zamieszkującej Karpaty). Są to głównie potrawy kapuściano – ziemniaczane wzbogacone kaszami i wyrobami mlecznymi. Nasze województwo jest jednym z liderów (3 miejsce) pod względem ilości zarejestrowanych produktów tradycyjnych.
Polecamy m.in.:
– Chleby żytnie lub pszenno – żytnie pieczone wg. starej receptury na zakwasie (zaczynie). Mają lekko kwaskowy smak, nie kruszą się podczas krojenia i długo zachowują świeżość.
– Proziaki – placki pieczone bez tłuszczu na płycie kuchennej jako potrawa spożywana przez mieszkańców Podkarpacia od ponad 150 lat. Przypominają konsystencją i smakiem delikatny, wiejski chleb.
– Pierogi ruskie (bo z Rusi czyli z Galicji)– o smaku i zapachu charakterystycznym dla gotowanego ciasta pierogowego i nadzienia z gotowanych ziemniaków i sera twarogowego z dobrze wyczuwalnymi przyprawami.
– Pieróg gryczany – placek z ziemniaków i kaszy gryczanej o charakterystycznym, delikatnym smaku.
– Pieróg jaglany – placek, w którym głównym składnikiem jest kasza jaglana.
– Potrawy przygotowane z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa, np. rosołek z domowymi kluseczkami
    
This entry was posted in . Bookmark the permalink.