Start / Noclegi / Łańcut / Balawender Anna
Balawender Anna

Balawender Anna

Nasze całoroczne  gospodarstwo położone jest wśród drzew( rośnie u nas miłorząb –rzadkie drzewo w okolicy), kwiatów i krzewów, znajduje się  w odległości 11 km od Łańcuta, z pięknymi widokami na Pogórze Dynowskie.

W drewnianym świeżo wyremontowanym domu (tylko dla gości} znajduje się 3 pokoje z 5 miejscami noclegowymi, łazienką wyłącznie do dyspozycji gości i w pełni wyposażona kuchnia. Przystosowane jest do wypoczynku rodzin z dziećmi.

Gospodyni hoduje krowę – tak więc mleko i wszelkie przetwory z niego oferuje gościom. Piecze też pyszne ciasta, a specjalnością są serniki . Można też spróbować potraw regionalnych m.in. zupę z serwatki i in. Pani Ania wykonuje serwety na drutach (rękodzieło  prawie zapomniane), a jej córka  jest mistrzynią wykonywania tzw. „szyszek weselnych” charakterystycznych dla naszych terenów- każdego nauczy sztuki ich tworzenia z modeliny lub ciasta.

Na terenie posesji znajduje się miejsce do parkowania oraz ogród z miejscem do wypoczynku i grillowania.

Są tu przepiękne tereny do uprawiania turystyki pieszej -Zielony szlak turystyczny i rowerowej(ok. 30 km) przebiega przez Handzlówkę, Albigowę-Honie, Cierpisz, Kraczkowę i Albigowę (punkt wyjazdu i powrotu w Handzlówce). Ścieżki rowerowe solarne. Miejscowość jest częścią  Hyżeńsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

W Handzlówce zimą w odległości 500m czynna jest trasa zjazdowa z wyciągiem orczykowym(400 m długości, różnica wys. 100 m).

Jest też Stadnina koni  w Handzlówce i w Albigowej odległości 4 km, basen kąpielowy (8km), wypożyczalnia rowerów na miejscu i siłownia w plenerze.

Nasze Muzeum Regionalne w Handzlówce – mieści się w czterech pomieszczeniach starej plebanii z 1910 r. Zbiór nawiązuje do historii wsi i okolic. Znajdują się tu stare dokumenty, fotografie, ubiory, przedmioty gospodarstwa domowego i narzędzia gospodarstwa rolnego oraz odbywają się tu ciekawe warsztaty. Na terenie wsi jest kilka pięknych zabytkowych kapliczek.

Atrakcje w najbliższej okolicy:

Łańcut -Muzeum-Zamek Potockich, Oranżeria – budynek klasycystyczny z ogrodem zimowym na parterze, Zameczek Romantyczny , Powozownia z 1902 r, Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej , Park typu krajobrazowego o powierzchni ok. 30 ha.

– Julin. Niedaleko wsi Wydrze w gminie Rakszawa, zlokalizowany jest drewniany pałacyk myśliwski .

– Markowa  gdzie godny zwiedzenia jest skansen, a od niedawne przepiękne „Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej”.

– Leżajsk Zespół klasztorny O.O. Bernardynów ze słynnymi organami barokowymi XVII w . w u (w okresie wakacji w leżajskim Klasztorze O.O Bernardynów odbywają się słynne poniedziałkowe koncerty organowe z udziałem wielu światowych gwiazd muzyki poważnej i współczesnej),Cmentarz żydowski z ohelem cadyka Elimelecha

– Przeworsk – Zespół pałacowo -parkowy książąt Lubomirskich i przeciekawe muzeum pożarnictwa.

– Jarosław (Cerkiew, Kamienica Orsettich, Klasztor Sióstr Benedyktynek – Podziemna trasa turystyczna i in.)

– Kolejka wąskotorowa Przeworsk – Dynów z najdłuższym tunelem w Europie.

– Kolbuszowa, Markowa ,Sanok– niezwykle ciekawe i oryginalne Skanseny wiejskiej architektury.